دستگاه نیمه اتوماتیک تهدوزی کتاب - خرید دستگاه دوخت پلمپ لباس و پلاستیک 2019
سفارش تبلیغ
صبا ویژن

دستگاه نیمه اتوماتیک تهدوزی کتاب

 

 

 

شرکت ایتالیایی Smyth دستگاه نیمه اتوماتیک ته‌دوزی کتاب مدل F1088 را برای دوختن کتاب‌های قطور و در ابعاد بزرگ تا نیم متر مربع به بازار عرضه کرده است. این اولین دستگاه فرمت عریض ته‌دوزی کتاب است که پس از 40 سال به بازار عرضه می‌شود. به همین خاطر آن دسته از چاپکاران و صحافانی که برای صحافی این نوع کتاب‌ها مجبورند از دستگاه‌های قدیمی و از رده خارج شده استفاده کنند، از عرضه این دستگاه استقبال می‌کنند. زیرا قطعات یدکی و خدمات برای تجهیزات قدیمی مشابه به سختی پیدا می‌شود.
از سوی دیگر با محبوبیت عکس‌نامه‌هایی (Photo Books) که به تازگی توسط سیستم‌های دیجیتال در ابعاد بزرگ چاپ می‌شود، دستگاه صحافی اسمایث کاربردهای جدیدی پیدا کرده است.
هنگامی که تعداد صفحات یا فرم‌هایی که قرار است به کتاب تبدیل شوند زیاد باشد، یا این‌که ابعاد کتاب بزرگ و غیرمعمول باشد، بهترین راه نگهداری کتاب دوختن فرم‌هاست. فرم‌ها پس از چاپ شدن و تا شدن به صورت دستی روی فرم‌بر گذاشته شده و سپس دستگاه به طور خودکار ابتدا به وسیله یک سوزن قوی (درفش)، فرم‌ها را سوراخ کرده و سپس سوزن دیگری که دارای نخ است، از آن عبور می‌کند. از جمله مزایای دوختن کتاب به وسیله نخ و سوزن، کیفیت بالای صحافی و مقاومت کتاب در برابر پارگی و کهنگی است. کتاب دوخته شده را هنگامی که باز می‌کنند بسیار صاف است و قوس کتاب‌های ته چسب رایج را ندارد. کتاب‌های گران قیمت باید عمر طولانی نیز داشته باشند و اکتفا کردن به چسب به تنهایی نمی‌تواند ضامن دوام آنها باشد. به همین خاطر برای کتاب‌های با ارزش و قیمتی نیز از فرایند ته‌دوخت با استفاده از نخ و سوزن استفاده می‌شود.
دستگاه اسمایث فرم‌های تا شده را به یکدیگر می‌دوزد تا صفحات داخل کتاب به صورت یک بلوک یکپارچه دربیایند. در مرحله بعد باید جلد به بلوک اضافه شود. در این مرحله از آستر بدرقه، چسب شیرازه و مقوا برای ساخت جلد استفاده می‌شود. دستگاه به صورت نیمه اتوماتیک عمل می‌کند. کاربر اطلاعات مربوط به قطع مورد نیاز و تعداد فرم‌ها را وارد ماشین کرده و سپس صفحات را به صورت دستی روی ماشین می‌گذارد. با فشار یک پدال دستگاه و هدهای دوخت به کار افتاده و صفحات را به یکدیگر می‌دوزند.
از مهم‌ترین مزیت‌های این ماشین قابلیت دوخت صفحات کتاب در ابعاد بسیار بزرگ تا 500 میلی‌متر است. حداکثر طول شیرازه‌ای که دستگاه می‌تواند با آن کار کند، 550 میلی‌متر است. این بدان معنی است که دستگاه می‌تواند عملیات صحافی کتاب‌های هنری و بزرگ در ابعاد A3 را به راحتی انجام دهد. هیچ دستگاه مشابه دیگری چنین ابعاد کاری ارایه نمی‌کند. دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند به صورت بغل‌دوخت کتاب را در ابعاد بزرگ صحافی کنند، ولی هیچ‌کدام قادر به دوخت کامل شیرازه نیستند.